MĚLNIČANKA

V roce 2018 to bylo  JIŽ  80   LET,   co byla založena DECHOVÁ HUDBA   MĚLNIČANKA – K POSLECHU, TANCI I DO PRŮVODU. 

V současné době jako 

KLASICKÁ DESÍTKA SE SVÝMI SÓLISTY

zpěváci
s Jirkou

Orchestr byl prvotně založen v roce 1938 panem Vladimírem Adamským s původním názvem Dechová hudba kulturního domu Mělník, 2 roky po zahájení provozu tohoto kulturního domu. Válečná léta omezila vystupování orchestru na minimum.Válka však nezabránila tomu,aby orchestr zkoušel a piloval svůj repertoár . Po válce od roku 1946 orchestr stále působil pod taktovkou pana Vladimíra Adamskěho, který byl hudebním skladatelem a hudebním redaktorem Českého rozhlasu. Od vzniku orchestru se vystřídalo ve vedení několik kapelníků mezi které patřil Jan Bodamský, František Šťastný st., který předal taktovku orchestru v roce 2000 svému synovi Františkovi. Bohužel i on již odešel do muzikantského nebe (6.3.2018).  18 let byl v čele souboru, který hrál jak při veselých, tak  i smutných příležitostech všedního života. Mělničanka však účinkovala i  na různých tuzemských koncertech, festivalech a také mimo území ČR, například několik hostování v Německu.

Odkaz  pana Františka Šťastného, aby Mělničanka hrála pro všechny, kteří uznávají a mají rádi českou dechovku,  šíříme rádi dál.


Orchestr má v repertoáru skladby různých hudebních skladatelů jako například Ladislava Kubeše, Jana Slabáka, Antonína Pechy, Stanislava Tatara a dalších známých skladatelů dechové hudby.

Hudební skladatel   Ladislav Kubeš senior  (1924 – 1998)

Povím vám, proč mám rád dechovou hudbu a proč jsem jí oddaně sloužil:  protože jejím základem je dech.  Bez dechu není života , dech je tvořivá síla. Naši otcové i dědové to věděli, a kdo to chce dnes popírat, je sám proti sobě.

Česká dechovka nezahyne, její krásná živá tradice to nedovolí.

MY VŠICHNI JSME TOHO DŮKAZEM

Jsme i na Facebooku